Aktualności

Dodaj do ulubionych »

Podwyższona praca serca po treningu siłowym u osób starszych

2013-10-14

Źródło: Queiroz AC, Kanegusuku H, Chehuen MR, Costa LA, Wallerstein LF, Dias da Silva VJ, Mello MT, Ugrinowitsch C, Forjaz CL. Int. J Sports Med 2013; 34(5): 391–397; PMID: 23175179

Trening siłowy o średniej do wysokiej intensywności zalecany jest dla zdrowych, dorosłych osób. W populacji młodych, pojedyncza sesja treningu siłowego obniża ciśnienie krwi, podczas gdy częstość skurczów serca i praca serca rosną później. Jednak ta prawidłowość nie została wyraźnie udowodniona u osób w podeszłym wieku. Aby zbadać to zagadnienie, 16 osób w podeszłym wieku przeszło kontrolę oraz brało udział w treningu opartym o serię ćwiczeń prowadzonych w losowej kolejności (3 zestawy, 8 RM, 9 ćwiczeń).

Parametry hemodynamiczne i zmienność rytmu serca (ang. heart rate variability) były mierzone przed i po ćwiczeniach. Ciśnienie skurczowe nie zmieniło się po treningu, ale wzrosło po sesji kontrolnej (8,1 ± 1,6 mmHg, p ≤ 0,05). Rozkurczowe ciśnienie krwi oraz opór naczyniowy wzrosły zarówno po treningu, jak i po sesji kontrolnej. Pojemność minutowa serca i objętość wyrzutowa spadły, a częstość skurczów serca, produkt podwójny (ang. rate pressure product) oraz współczynnik zmienności rytmu serca od niskiej do wysokiej częstotliwości rosły dopiero po ćwiczeniach (-0,5 ± 0,1 l/min, -9,3±2,0ml, +3,8±1,6bpm, +579,3±164,1 mmHg bpm i +0,71±0,34, p≤0,05). Ambulatoryjne ciśnienie krwi było podobne zarówno po treningu, jak i po sesji kontrolnej, a częstość skurczów serca i produkt podwójny pozostały wyższe po treningu przez okres do 4,5 godz. Po jednej sesji treningu siłowego u osób starszych, współczulna modulacja serca i częstość skurczów serca wzrosły, utrzymując podwyższoną pracę serca przez długi okres czasu.

Opracowała: Jolanta Marszałek

Narzędzia