Instrukcje dla autorów
W kwartalniku Polish Journal of Rehabilitation Research publikowane są następujące rodzaje prac: oryginalne badawcze, przeglądy piśmiennictwa, poglądowe, opisy przypadków i listy do redakcji/komentarze. Prace doświadczalne przeprowadzane na ludziach muszą odpowiadać wymogom Konwencji Helsińskiej, co oznacza, że na przeprowadzenie badania autorzy uzyskali zgodę odpowiedniej komisji etycznej.
RODZAJE I OBJĘTOŚĆ MANUSKRYPTÓW
- Praca oryginalna powinna zawierać 18000-27000 znaków.
- Przegląd piśmiennictwa powinien zawierać 21600-36000 znaków. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się większą objętość pracy po porozumieniu z Sekretarzem Redakcji natalia.morgulec@pzwl.pl.
- Praca poglądowa powinna zawierać 21600-36000 znaków.
- Opis przypadku powinien zawierać 10800-14400 znaków.
- List do redakcji lub komentarz powinien zawierać do 9000 znaków.
PRZYGOTOWANIE MANUSKRYPTU
FORMAT
- Strona wydruku powinna mieć format A4. Zalecane oprogramowanie Word for Windows, polska czcionka Times New Roman, wielkości 12 pkt. i odstęp między wierszami: 1,5. Lewy margines powinien mieć 4 cm, prawy 1,5 cm, górny i dolny po 2,0 cm. Wiersze powinny być numerowane z lewej strony od początku na każdej numerowanej stronie.
- Tytuł i śródtytuły powinny być oddzielone podwójnym odstępem (pisane również tekstem podstawowym, bez wyróżnień i podkreśleń).
UKŁAD
- Tytuł w języku polskim i angielskim.
- Imiona i nazwiska autorów (z tytułami naukowymi). Udział autorów w przygotowaniu pracy: A – przygotowanie projektu badań, pracy; B – zbieranie danych, realizacja badań C – przeprowadzenie analizy statystycznej; D – interpretacja wyników badań; E – przygotowanie manuskryptu; F – przegląd i opracowanie piśmiennictwa.
- Ośrodek (ośrodki), z jakiego pochodzi praca: pełna nazwa szpitala/uczelni, kliniki/instytutu, oddziału/wydziału czy katedry, zakładu, miasto.
- Streszczenie pracy w języku polskim i angielskim (do 250 słów).
- Słowa kluczowe w języku polskim i angielskim wg MeSH (4–5 słów kluczowych).
- Tekst pracy powinien być zorganizowany następująco:
praca oryginalna: wstęp, cel pracy, materiał, metody (informacja o zgodzie komisji etycznej), wyniki, dyskusja, wnioski i podsumowanie;
przegląd piśmiennictwa: wstęp, cel pracy, analiza piśmiennictwa, wnioski i podsumowanie;
praca poglądowa: wstęp, rozwinięcie omawianego tematu (problemu), podsumowanie;
opis przypadku: wstęp, opis przypadku, dyskusja, wnioski i podsumowanie. - Podziękowania dotyczące osób lub instytucji, które przyczyniły się do powstania pracy, w tym źródła finansowe, dzięki którym powstała praca. Ostateczny tekst podziękowań zatwierdza redakcja.
- Piśmiennictwo powinno być numerowane wg kolejności pojawienia się w pracy, zgodnie ze stylem Vancouver. Należy stosować cyfry arabskie w nawiasach kwadratowych. Lista piśmiennictwa na końcu manuskryptu powinna zawierać pozycje w porządku cytowania ich w tekście. Szczegółowe informacje na stronie www.nlm.nih.gov/citingmedicine.
- Tabele, ryciny i wykresy powinny być ponumerowane i zamieszczone w osobnych plikach.
RYCINY
W przypadku korzystania z rycin (schematów, tabel itp.) pochodzących z innych dzieł należy podać ich źródło oraz uzyskać pisemne zezwolenie właściciela praw autorskich (autora i/lub wydawcy) na ich publikację. Jeżeli zdjęcia prezentują wizerunki twarzy, konieczne jest dołączenie zgody przedstawionych na nich osób (lub ich prawnych opiekunów) na publikację bez zasłaniania części twarzy w sposób uniemożliwiający identyfikację. Ryciny i fotografie należy przesyłać formie elektronicznej, każdą w osobnym pliku, w jednym z wymienionych formatów: tif, jpg o rozdzielczości 300 dpi. Prosimy o niedostarczanie oryginałów w postaci rycin wyciętych lub kserowanych z innych publikacji drukowanych lub pochodzących z internetu, gdyż nie nadają się do dalszej publikacji.
SKŁADANIE MANUSKRYPTU DO REDAKCJI
Manuskrypt należy przesłać pocztą elektroniczną do Sekretarza Redakcji natalia.morgulec@pzwl.pl. Oprócz tekstu manuskryptu należy dołączyć oświadczenie zawierające:
- imię i nazwisko głównego autora pracy wraz z pełnym adresem do korespondencji, adresem elektronicznym i telefonem oraz z oświadczeniem głównego autora, że praca jest pracą oryginalną i nie była publikowana ani złożona w żadnym innym czasopiśmie, ani w formie papierowej ani elektronicznej z dołączoną prośbą, w imieniu autorów, o zamieszczenie pracy w kwartalniku Polish Journal of Rehabilitation Research;
- informację o przeniesieniu praw autorskich na kwartalnik Polish Journal of Rehabilitation Research;
- informacje , że praca nie była sponsorowana czy finansowana lub, że była w całości lub części sponsorowana przez określony podmiot (w jakim zakresie) oraz, że autorzy nie mają udziału finansowego w firmie mającej w ofercie produkt przedstawiony w treści lub innej firmie konkurującej z tą firmą.
- informację o przygotowaniu pracy zgodnie z zasadami rzetelności naukowej obwiązującymi przy publikacjach w Polish Journal of Rehabilitation Research.